Jakou kosmetiku nabízíme?

24.05.2016 07:28

    Připravili jsme pro Vás kosmetiku a léčivé přípravky od českých firem Pleva s.r.o. a  Bione Cosmetics. Produkty obsahují přídavek pravého včelího medu, propolisu, mateří kašičky, květového pylu nebo včelího jedu.


Propolis

    Je to bohatá směs bioaktivních látek pryskyřičného charakteru, které jsou sbírány včelami z různých stromů (pupenů a kůry) a rostlin. V úlu jsou dále zpracovávány a využívány k ochraně úlového prostoru před bakteriemi, viry, plísněmi a kvasinkami. Je známo, že obsahuje kolem 50% až 60% pryskyřic, balzámů, 10% až 12% éterických olejů a dalších látek. Jednu třetinu chemicky definovaných látek tvoří velmi důležitá skupina flavonoidů. Propolis je dlouhodobě znám jako látka s vlastnostmi dezinfekčními, ničící nebo brzdící v růstu některé bakterie, viry, houby, kvasinky a plísně. Pro dezinfekční a další léčebné účely byl propolis uznávanou přírodní léčivou látkou již už starých Egypťanů, Řeků, Římanů a dalších národů. Dokáže místně tlumit bolest. Prokázán byl imunomodulační efekt. Používá se hlavně k prevenci faryngitidy a zánětlivých onemocnění dutiny ústní, k ochraně organizmu před infekčními chorobami, při zánětech dásní, onemocněních horních cest dýchacích, zánětech žaludeční i střevní sliznice a močových cest.

    Poslední výzkumy také ukazují na silné antioxidační vlastnosti propolisu, které se uplatňují v boji proti nepříznivým vlivům životního prostředí a volným radikálům vůbec. Zajímavé je také pozorování, že na propolis nevzniká rezistence bakterií jako u antibiotik, přestože se užívá již od dob faraonů. Velmi dobrých výsledků je dosahováno s propolisem v mastích nebo tinkturách. Užívají se k prevenci proleženin, urychlení epitelizace kůže po popáleninách, při trudovitosti obličeje, chronických kožních ekzémech, oděrkách kůže, trhlinkách na nohou nebo rukou. Také jeho antimykózní účinky pomáhají k zastavení růstu a ničení určitých druhů plísní. U některých lidí citlivých na včelí produkty mohou vzniknout alergické reakce. Podle výsledků různých studií se pohybuje citlivost od 0,1 % do 0,5 % aplikací a proto je potřeba určité opatrnosti. Propolis je biologicky neškodný a v běžném dávkování je prakticky netoxický. Rovněž se dobře kombinuje s antibiotiky, zvyšuje jejich účinnost a současně zmírňuje jejich nepříznivé vlivy na organizmus.

 

Mateří kašička

    Mateří kašička je hustá smetanově žlutá látka typické vůně a kyselé chuti. Není zcela rozpustná ani ve vodě, ani v etylalkoholu, chloroformu, acetonu a fyziologickém roztoku. Během stárnutí se výrazně mění její elektrická vodivost, která může být ukazatelem její kvality.

    Mateří kašička je dlouhodobě známá a používaná jako přirozený zdroj stimulačních látek se širokým spektrem účinků, hlavně v oblasti činnosti jater, srdce, centrálního nervového systému a krvetvorby. Podporuje imunitní systém. Má endokrinně regulační vliv na metabolizmus bílkovin, podporuje obnovu hojících se tkání, životaschopnost spermií, snižuje hladinu cholesterolu, stimuluje kostní dřeň a zvyšuje odolnost vůči stresům dnešní doby. Jako dietetikum je proto podávána především k získání větší fyzické a duševní síly, ale také ke zvýšení sexuální výkonnosti. Excelentní účinky jsou známy u celkové sešlosti, astenie, stavů před a po operaci, v rekonvalescenci zejména po virových onemocněních, při celkovém přepracování i při problémech menopauzy. Nesmí se užívat při nádorových onemocnění hlavně pohlavních orgánů

 

Květový pyl

    Pyl – velmi cenný včelí produkt bez kterého by včely zahynuly- včely nosí jako svou základní potravu v tzv. rouskách na zadním páru noh. Nejčastěji se získává právě v podobě pylových rousek.

    Je však také získáván z plástů včelstva. Je to květový pyl, který je přepracován včelami přímo v úle. Zde je vystaven přírodnímu kvasnému procesu, během něhož vznikají velice důležité substance bez vnějšího zásahu.

    Analýzy dokazují nepostradatelné aminokyseliny, stopové prvky, enzymy a řadu potřebných živin. Všechny tyto látky jsou biologicky vyvážené a působí synergicky.

    Přestože pyl řadíme mezi včelí produkty,jedná se o produkt kvetoucích rostlin.Jsou to pohlavní samčí buňky uložené v pylových tyčinkách a slouží k rozmnožování rostlin přenesením dědičné informace přes buňky samičí (v semeníku).Květ jabloně má kolem 100 tisíc pylových zrn, jedna jehněda lísky nebo břízy 5 miliónů a samčí květenství kukuřice dokonce 50miliónů pylových zrn.Pyl je pro včelu lákavější než nektar, ze kterého se tvoří med.Včely ho pomocí pylových rousků ukládají do buněk v plástech,archivují medem.Slouží jim jako hlavní složka výživy včel.

 

Využití pylu

    Podporuje organizmus k rychlé obnově duševní a fyzické síly, zvláště v rekonvalescenci po vyčerpávajících chorobách a po operacích. Při depresivních stavech obnovuje duševní rovnováhu, vyvolává pocit spokojenosti a chuti k životu. Účinek pylu na centrální nervovou soustavu je trvalejší a hodnotnější, než-li účinek při užívání jiných látek, zejména drog. Dobrých výsledků je dosahováno u hypertrofie (zbytnění) prostaty,žaludeční vředy a zažívání, omlazení (výživa) pokožky a nehtů,zpevnění a zpružnění kostí ,akné , vysoký krevní tlak, detoxikace jater, při problémech osteoporózy, syndromu únavy,trávení,chuť k jídlu, anemie, výživa mužských spermat, neplodnosti, impotenci a snížené sexuální aktivitě. U žen je znatelný účinek také při problémech menopauzy.

Opatrnost u lidí citlivých na pyl!

    Upozornění! V případě alergie je nutné zvýšené opatrnosti u citlivých osob na možnou alergii a v takovém stavu je nutno proceduru na několik dnů omezit nebo zcela vyloučit, poznatky jsou i takové,že člověk může několik dní pociťovat úbytek sil - tělo se začíná regenerovat a zbavovat se škodlivin. 

 

 

Apisin (včelí jed)

    Včelí jed je sekret jedové žlázy, hromadící se v jedovém váčku. Je to bezbarvá kapalina hořkokyselé chuti s jemnou aromatickou vůní. Po vysušení je to bílá, krystalická látka. Účinné složky jsou relativně odolné vůči působení teplot až do 100 stupňů Celsia bez výrazné ztráty biologické aktivity. Má mimo jiné silný účinek baktericidní, místně znecitlivující, snižující tlak a účinek zvyšující ochranu a odolnost proti škodlivému záření.Je vynikající při onemocnění svalů a kloubů.

    Včelí jed, který se dostane při vpichu žihadla do těla, způsobí popraskání buněčných membrán, stimuluje syntézu prostaglandinů a vyvolá v místě vpichu zánětlivý proces. V místě vpichu pozorujeme u člověka zarudnutí pokožky a otok. Vyšší počet žihadel má vliv i na dýchání a nervový systém.

Právě vylíhlé včely nebodají, nemají žihadlový aparát dostatečně pevný.

 

Asi 500 žihadel působí smrtelně.

K získání 1 g žihadel je zapotřebí 0,29 kg včel.

Matka nebodá, žihadlo jí slouží k vedení vajíčka při kladení.